Z pewnością znacie bajkę kończącą się słowami: i żyli długo i szczęśliwie. W bajkach, które rodzice opowiadali nam przed snem, zawsze wszystko kończyło się happy endem. W życiu nie zawsze tak jest. W realu nie zawsze „długo” idzie w parze ze „szczęśliwie”. Czasami zdarza się tak, że chwilę po ślubie czar pryska, a codzienność zaczyna tłamsić szczęście, którym zachłysnęliśmy się na początku związku. Z czasem życie zaczyna konfrontować nas z wadami partnera, własnymi oczekiwaniami, potrzebami, ograniczeniami.
Miodowy miesiąc nie zawsze trwa wiecznie, ale nie jest to powód do tego, żeby od razu się rozstawać. Jeśli tylko chcemy, możemy przedłużyć miodowe czasy lub wypracować je od nowa. W jaki sposób? Na przykład idąc na terapię dla par.
Psychoterapia par (tutaj) skierowana jest do osób, które pomimo podejmowanych prób naprawienia relacji w związku nie mogą dojść do porozumienia. Na taką psychoterapią można udać się w każdym momencie – najlepiej na początku problemów małżeńskich. Warto pamiętać, że wszystko jest dla ludzi, a pomoc osoby, która spojrzy na nasze problemy i nasz związek z boku, może okazać się budująca.
Spotkania z terapeutą pomagają przełamać bariery komunikacyjne i pozwalają usunąć przyczyny konfliktu. Bardzo często uczą jak funkcjonować w związku z korzyścią dla obojga partnerów, co nie zawsze jest takie proste. Rozmowa z psychoterapeutą daje szansę na zmiany. Pozwala inaczej spojrzeć na kryzys, zrozumieć uczucia, myśli i potrzeby partnera.
Psychoterapia par pozwala uświadomić sobie istniejący problem, a co za tym idzie – rozwiązać go. Pamiętajcie, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Liczą się chęci i jeśli tylko będziecie chcieli spróbować, wszystko się uda.
Kiedy udać się na terapię dla par?
Istnieje szereg sygnałów świadczących o tym, że wasz związek potrzebuje natychmiastowego wsparcia. I to właśnie wtedy warto udać się do psychoterapeuty. Czerwoną lampkę powinny włączyć następujące sygnały:
– potrzeby jednego z partnerów nie są respektowane
– partnerzy nie odczuwają satysfakcji w życiu seksualnym
– w związku brakuje zaufania lub zrozumienia, a partnerzy nie wspierają się nawzajem
– jeden z partnerów dopuścił się zdrady
– partnerzy zastanawiają się czy nadal być ze sobą, czy się rozstać
– partnerzy chcą poprawić jakość relacji, ale sami nie potrafią tego zrobić
Jak wyglądają spotkania z terapeutą?
Najczęściej takie spotkanie trwa około 60-80 minut. Pierwsze spotkanie jest czymś w rodzaju konsultacji i służy temu, aby terapeuta mógł poznać parę. Kolejne spotkania polegają głównie na rozmowie, podczas której każdy z parterów ma szansę na wypowiedzenie się. W trakcie spotkań terapeuta może również zadawać parze rozmaite zadania, które pozwolą mu sprawdzić partnerów, jak reagują w konkretnej sytuacji, czy potrafią wspólnie poradzić sobie z problemem, itp.
Jeśli interesuje was psychoterapia par w Warszawie, polecam wam Poradnię Psychologiczną „Strefa Myśli”