Ślub to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego z nas. Jego planowanie zaczynamy zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem tak, aby nie zapomnieć o wszystkich zwyczajach, tradycjach, nakazach i zakazach. Wszystko po to, aby życie po ślubie obfitowało w szczęście i dobrobyt. A właśnie… wokół ślubu i wesela zdążyło narosnąć już tyle przesądów, że ciężko za nimi wszystkimi nadążyć. Wiele osób twierdzi, że w nie nie wierzy, ale zawsze lepiej dmuchać na zimne niż się później sparzyć. Do poszczególnych przesądów można podejść z przymrużeniem oka, ale warto je znać. Oto kilka najpopularniejszych:
Data ślubu
Miesiąc, w którym chcemy wciąć ślub powinien mieć w nazwie literkę „r”. Ma to ponoć przynieść szczęście, a związkowi trwałość i harmonię. Poza tym mówi się, że dobrym czasem na zawarcie małżeństwa jest Boże Narodzenie, Wielkanoc i karnawał. Niekorzystny natomiast jest czas adwentu i wielkiego postu. Godzina złożenia przysięgi małżeńskiej powinna być okrągła, np. 12:00.
Kwiaty do ślubu i ich symbolika
W bukiecie ślubnym róże symbolizują miłość, piwonie nieśmiałość, tulipany mówią „dobrze mi z tobą”, goździki to symbol czystości, storczyki doskonałości a frezje delikatności. Teraz już chyba coraz rzadziej wybiera się kwiaty do ślubu z uwzględnieniem ich symboliki.
Pogoda w dniu ślubu
Piękna pogoda w dniu ślubu, to marzenie każdej pary młodej. Niesie ona ze sobą pomyślną wróżbę zapewniając przyszłym małżonkom szczęście. Niedobrze, gdy w tym czasie słychać grzmoty. Mały deszczyk uważany jest z kolei za boże błogosławieństwo.
Ptaki w dniu ślubu
Wypatrzenie przed ceremonią ślubną gołębia lub sroki przynosi szczęście w przeciwieństwie do napotkania na swej drodze wron, czy kruków.
Sypanie ziarnem, pieniędzmi, płatkami kwiatów
Tuż po zaślubinach para młoda jest obsypywana przez gości ryżem. Ma to jej zapewnić płodność i dostatek. Podobnie jak obsypywanie drobnymi pieniążkami. Tradycja mówi, że ta osoba z pary, która na końcu zbierze pieniądze, będzie zarządzała rodzinnymi finansami.
Przenoszenie panny młodej przez próg
Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu, ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Aby ustrzec się przed nieszczęściami małżonek powinien przenieść ją przez próg.
Pierwszy taniec weselny
Nowożeńcy powinni jako pierwsi pojawić się na parkiecie i jako jedyna para odtańczyć pierwszy taniec. Jeśli młodym plączą się kroki, to w życiu może być podobnie – będą zmierzać w różne strony.