Jak dobrze wybrać fotografa na ślub?

pinterest
pinterest

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Warto więc zadbać o to, aby każda jego minuta została utrwalona na zawsze. Większość Młodych Par największą wagę przywiązuje do ślubnych fotografii. Nic w tym dziwnego, bowiem stanowią one genialną pamiątkę na całe życie. Sekretem pięknej i nietuzinkowej fotografii, która ze ślubu uczyni prawdziwe artystyczne wydarzenie jest kwestia wyboru odpowiedniego fotografa. Nie jest tajemnicą, że fotograf fotografowi nierówny. To, że ktoś dzierży w ręku aparat za kilka tysięcy, nie znaczy jeszcze, że jest dobrym fotografem, który poradzi sobie ze zrobieniem zdjęć w każdej sytuacji, zwłaszcza w kościele i sali weselnej, gdzie światło pozostawia wiele do życzenia. 

Wybór fotografa powinien być przemyślany. W tej kwestii nie możemy działać pochopnie i nierozważnie. Nie możemy brać pierwszego lepszego fotografa, który ma akurat wolny termin, czy jest najtańszy. Pamiętajmy, że za jakość trzeba zapłacić.

fotografia ślubna
źródło: pinterest

Od czego zacząć poszukiwania?

Najlepiej od Internetu. Wujek Google jest naprawdę pomocny w tego typu sytuacjach. Pamiętajcie jednak, aby wyszukiwania zawęzić do maksimum. Wpisując zbyt ogólną frazę, zostaniecie zalani morzem informacji. A chyba nie będziecie chcieli wynająć fotografa, który mieszka na drugim krańcu Polski? Wpisując frazę bardziej szczegółową, jak np. Fotograf Poznań czy Fotograf Warszawa uzyskacie wyniki, które będą ściślej odpowiadać waszym potrzebom i oczekiwaniom. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi poszukiwania. Zazwyczaj każdy fotograf posiada na swojej stronie portfolio. Warto je dokładnie obejrzeć tak, by przekonać się, czy estetyka wykonywanych zdjęć współgra z waszą, czy styl zdjęć wam się podoba. Pamiętajcie, że każdy fotograf ma inny styl pracy. Jeden pracuje na zasadzie zdjęć pozowanych, inny z zaskoczenia. Jeśli wcześniej określicie, na jakiej fotografii wam zależy, czy głównie na reportażu, czy na zdjęciach plenerowych, a może zdjęciach typowo artystycznych, wówczas poszukiwania także będą łatwiejsze.

Innym równie dobrym źródłem informacji jest własna rodzina i znajomi, zwłaszcza ci, którzy brali już ślub i mogą polecić sprawdzonego fotografa. Fotograf, który sprawdził się na ślubie przyjaciół jest na wagę złota! Fotografa można również szukać w specjalistycznych magazynach, kobiecych czasopismach lub czasopismach branżowych.

Co dalej?

fotografia ślubna
źródło: pinterest

W momencie, kiedy wybierzecie już jednego, dwóch lub trzech fotografów, którzy najbardziej wam się spodobali, konieczne będzie umówienie się z nimi na spotkanie. Na takim spotkaniu otrzymacie od artysty kilka albumów z jego zdjęciami. Obejrzyjcie je dokładnie, przyjrzyjcie się, czy są dobrej jakości, jak wypadają przy gorszym oświetleniu, czy nie są zaszumione, itp. Warto przyjrzeć się także różnorodności zdjęć. Czy wszystkie są robione w ten sam sposób, czy może różnią się ujęciami, techniką wykonania, itp. Przyjrzyjcie się też, czy fotograf uchwycił na swoich zdjęciach emocje na twarzach nie tylko Pary Młodej, ale także gości weselnych.

W czasie spotkania warto przyjrzeć się jeszcze jednej kwestii, a mianowicie, jaką osobą jest fotograf i jak się przy nim czujecie. W końcu będzie on towarzyszył wam przez cały dzień i w każdej jego minucie. Fajnie chyba czuć się przy kimś takim swobodnie, prawda?

O co jeszcze warto spytać fotografa?

Na pewno o sprzęt, jakim posługuje się podczas swojej pracy i czy w razie czego posiada zapasowy. Zawsze lepiej jest dmuchać na zimne, niż później nieprzyjemnie się rozczarować. Na pewno o kwalifikacje. Warto zapytać, jaką szkołę lub kursy skończył, jak duże ma doświadczenie, ile ślubów już sfotografował, w jakiego rodzaju fotografii się specjalizuje, czy w fotografii klasycznej, fotoreportażowej, kolorowej, a może czarno-białej.

Co wchodzi w skład oferty danego fotografa

fotograf na ślub
źródło: pinterest

Zawartość oferty określonego fotografa warto przedyskutować wcześniej tak, żeby później się nie rozczarować. Dobrze jest dopytać, w jakiej formie otrzymacie swoje zdjęcia, czy będą one tylko drukowane, czy też otrzymacie je w postaci plików cyfrowych. Sprawdźcie, jakie zdjęcia wliczone są w cenę. Czy oferta obejmuje tylko zdjęcia z kościoła i wesela, czy obejmuje również plener.

Pamiętajcie, że za jakość trzeba płacić. Jeśli więc fotograf życzy sobie za swoją pracę mniej, niż 1000zł, może oferować zdjęcia wątpliwej jakości, robione na nie do końca profesjonalnym sprzęcie. Usłudze, która jest podejrzanie niska warto przyjrzeć się dokładniej.

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *