Ile włożyć w kopertę?

Prezenty ślubne, eleganckie czerwone koperty w lakierowany wzór z białą wstążką

Prezenty ślubne to wciąż bardzo gorący temat. Wydawałoby się, że na ich temat powiedziano już wszystko. Tymczasem wciąż wiele osób ma dylemat, co podarować Młodym z okazji ich ślubu. Kupowanie prezentów rzeczowych, tak modne jeszcze kilka lat temu, dziś nie jest mile widziane. Młodzi wolą sami kupić sobie niezbędny sprzęt i gadżety. Tym sposobem unikają później problemu niechcianych lub zdublowanych podarunków. Pozostaje zatem koperta. Daje ona Młodym duże pole do popisu. Za uzbieraną kwotę będą mogli kupić to, czego najbardziej potrzebują lub wybrać się w podróż poślubną. I tu pojawia się pytanie o to, ile wypada włożyć do koperty? 200, 300, 500 a może 1000 złotych? 

Na ile nas stać

Złota zasada brzmi – jeśli nie wiemy, ile należy włożyć do koperty, włóżmy tyle na ile nas stać w danym momencie. Para młoda na pewno nie chciałaby, abyśmy zaciągali pożyczkę tylko po to, aby podarować im sporą sumę gotówki. Standardowa kwota to 150 – 300 zł od pary. Lepiej dać mniej niż podarować pustą kopertę, co również czasami się zdarza.

Tak, żeby zwróciło się za talerzyk

Wiele osób wylicza sobie, ile wynosi koszt przysłowiowego weselnego talerzyka i na tej podstawie decyduje o sumie, jaką włoży do koperty. Niestety, tego typu metoda ma swoje minusy. Przecież ślub to nie tylko koszty talerzyka. Suknia, zespół muzyczny, ceremonia w kościele, obrączki … wymieniać można dużo. Z drugiej jednak strony przecież nikt nie powiedział, że ślub ma się zwrócić, a prawda jest taka, że koszty wesela są raczej bezzwrotne. Para młoda najczęściej ma świadomość tego, że nie otrzyma w prezencie równowartości wydanej sumy i na pewno nie będzie tego oczekiwała od swoich gości.

W zależności od relacji z parą młodą

Dobrą zasadą, którą możemy kierować się przy wyborze kwoty do koperty są relacje, jakie łączą nas z Młodymi. Przyjęło się, że przyjaciele i znajomi dają sumę od 150zł do 300zł, a rodzina – od 200zł do 500zł. Chrzestni dają zazwyczaj od 1000zł wzwyż – choć oczywiście jest to uzależnione od ich możliwości finansowych. Mówi się, że rodzeństwo oraz dziadkowie powinni włożyć do koperty od 400zł do 1000zł. Rodzice z kolei – o ile nie finansowali ślubu czy wesela, powinni podarować kwotę w wysokości około 10000zł.

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *