Druhną być… druhnę mieć… Czyli co nie co o obowiązkach druhen

pinterest
pinterest

W polskiej tradycji od dawien dawna funkcjonuje instytucja świadkowej. Jej obecność jest niezbędna do zawarcia związku małżeńskiego, gdyż to właśnie ona (tuż obok świadka) swoim podpisem poświadcza jego zawarcie. Świadkowa pomaga również Pannie Młodej w przygotowaniach ślubnych. Zazwyczaj organizuje dla niej wieczór panieński, pomaga w znalezieniu idealnej sukni ślubnej, służy wsparciem…

W innych krajach, Młodym towarzyszy nie jedna świadkowa i jeden świadek, a cały zastęp druhen. Ich kreacje są wybieranie bardzo starannie. Dużą wagę przywiązuje się do tego, aby Panna Młoda była otoczona wianuszkiem przyjaciółek w podobnych strojach, dopasowanych kolorystycznie do kreacji Młodej i ogólnej aranżacji ślubu.

Wraz z rozpowszechnieniem się zachodnich tradycji, upowszechnił się zwyczaj orszaków weselnych, tworzonych przez druhny. I mimo, że obowiązki druhen i świadkowych są niemalże takie same, musicie przyznać, że posiadanie druhen brzmi bardziej dostojnie, niż posiadanie świadkowej. Poza tym w większym gronie zawsze raźniej 😉 Mnie od zawsze podobały się pięknie ubrane dziewczyny (najczęściej w identycznych sukienkach) stojące  w równym rządku tuż obok Panny Młodej. Chyba naoglądałam się zbyt wiele komedii romantycznych… Jednakże patrząc realnie na całą sytuację – im więcej druhen, tym lepiej. Tym sprawniej pójdą wszelkie przygotowania do ślubu i tym większa pewność, że nie wydarzy się nic, co mogłoby popsuć ten ważny dzień.

Ale wracając do sedna sprawy. W związku z tym, że posiadanie druhen staje się coraz bardziej popularne również w naszym kraju, warto przybliżyć co nie co na ich temat. Po pierwsze musicie wiedzieć, że druhny powinny być wybierane z grona najbliższych kobiet. Mogą to być wasze siostry, kuzynki lub najbliższe przyjaciółki. Na pewno muszą to być osoby, którym można bezgranicznie zaufać i takie, które na pewno odciążą was w obowiązkach przedślubnych. Jeśli zdecydujecie się na kilka druhen, wówczas będzie wam łatwiej podzielić pomiędzy nie wszelkie obowiązki związane z przygotowaniami do uroczystości, jak i w trakcie uroczystości.

pinterest
pinterest

Obowiązki druhen podczas przygotowań:

– zorganizowanie wieczoru panieńskiego

– pomoc przy wyborze sukni ślubnej, obuwia i dodatków

– prowadzenie listy prezentów ślubnych i kontakt z gośćmi w tej sprawie

– pomoc w przystrojeniu miejsca, w którym odbędzie się uroczystość

– asystowanie w trakcie konsultacji z fryzjerem i wizażystą

– towarzyszenie w trakcie zabiegów upiększających przed ślubem

– pomoc w przygotowaniu podziękowań i upominków dla gości oraz rodziców

pinterest
pinterest

Obowiązki druhen w dniu uroczystości:

– odbiór wiązanki ślubnej

– pomoc w ubraniu się do ślubu (wpięcie welonu, zawiązanie gorsetu, itp.)

– zadbanie o pieniążki, ryż lub płatki kwiatków do obsypania Młodej Pary

– dbanie o gości podczas przyjęcia weselnego (zadbanie, by trafili na swoje miejsce i dobrze się bawili)

– dbanie o wygląd Panny Młodej (jej makijaż, fryzurę, itp.)

– posiadanie pod ręką wszelkich niezbędników, które mogą przydać się Pannie Młodej (są to: zapasowe rajstopy, igła z nitką, chusteczki higieniczne, tabletki przeciwbólowe, bibułki do zmatowienia, itp.)

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *