Ślub humanistyczny. Czym jest, ile kosztuje i kto może go wziąć

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Ślub humanistyczny to dość modny termin w ostatnim czasie. Na tego typu śluby decyduje się coraz więcej nowoczesnych par, które za wszelką cenę chcą odejść od rutyny i utartych tradycji. Czym dokładnie jest ślub humanistyczny i na czym polega? Najkrócej można powiedzieć, że jest to ślub zarówno bez księdza, jak i bez urzędnika USC, organizowany przez stowarzyszenia humanistyczne. Główny nacisk w przypadku takich ślubów kładzie się na wartości humanistyczne: przyjaźń, wolność jednostki, rozum, afirmację tolerancji, równość kobiet i mężczyzn, zaufanie do ludzi, itp. W Polsce pierwszy taki ślub odbył się w roku 2007 w Warszawie. Śluby humanistyczne organizuje Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne. Aby przystąpić do takiego ślubu, wcale nie trzeba być członkiem tej organizacji. 

Śluby humanistyczne są doskonałą alternatywą dla wszystkich, którzy nie utożsamiają się z żadną wiarą oraz dla tych, którym nie odpowiada formalna postać ślubu cywilnego, a mimo wszystko pragną złożyć przysięgę małżeńską. Nie da się dokładnie opisać czym jest ślub humanistyczny i jak wygląda, bowiem każdy może mieć inną postać i inny charakter. Tym, co jest istotne w przypadku takiego ślubu to element kreatywności i chęć ogłoszenia otaczającemu światu, że dwoje zakochanych w sobie ludzi chce stworzyć jedność, rodzinę. Stałym elementem w przypadku ślubów humanistycznych jest obecność celebransa – osoby, która odpowiada za przeprowadzenie ceremonii zaślubin.

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Ile to kosztuje?

No dobrze, wszystko ładnie, pięknie, ale ile kosztuje taka oryginalność? Koszt ślubu humanistycznego wynosi około 400zł. Cena obejmuje przygotowanie scenariusza ceremonii oraz jej przeprowadzenie. Oczywiście wywołana cena może wzrosnąć, jeśli np. Młoda Para zażyczy sobie, aby wszystkim, a więc wyborem sali, znalezieniem orkiestry, wyborem cateringu zajęła się osoba organizująca ceremonię.

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

Tak jak już wcześniej wspomniałam, tego typu śluby są idealną propozycją dla osób niewierzących, które nie utożsamiają się z jakimkolwiek wyznaniem, a mimo wszystko chcą zawrzeć związek małżeński. Taki ślub to również odpowiednia propozycja dla osób, które lubią widowiskowe „przedstawienia” i pragną z własnego ślubu uczynić wydarzenie wyjątkowe, o bardzo indywidualnym charakterze. Co więcej, śluby humanistyczne są także propozycją dla osób, które chcą wziąć ślub w jakimś nietypowym miejscu, na które nie pozwala USC. I to nie wszystko. Śluby humanistyczne są również odpowiednie dla osób po rozwodzie i tej samej płci.

O tym, jak zorganizować ślub humanistyczny i jak wygląda sama ceremonia, napiszę wam w następnym poście 🙂

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *