W jednym z ostatnich postów pisałam wam o ślubach humanistycznych, które w ostatnim czasie są szalenie popularnym zjawiskiem. Mogliście dowiedzieć się czym są takie śluby, na czym polegają, ile kosztują i kto może je wziąć. Dziś przybliżę wam kwestię samej ceremonii i aspektu prawnego tego tej uroczystości.
Zacznijmy od tego, że śluby humanistyczne mogą mieć różny charakter i wydźwięk. Wszystko zależy od Młodej Pary, która wstępuje w związek małżeński. Dużym atutem takich ślubów jest ich wyjątkowość. Ceremonia może przebiec według rozmaitych, nawet najbardziej śmiałych scenariuszy. Wszystko w tej kwestii jest dozwolone. Ograniczeń nie ma również co do miejsca ceremonii. Ślub humanistyczny może odbyć się w dowolnym miejscu: na plaży, w kinie, w górach czy w trakcie spływu kajakowego.
Organizacja ślubu humanistycznego
Organizacja tego typu ślubu nie wymaga od Młodych tak wielu formalności, jak ślub kościelny czy cywilny. Wszystko to dzięki jego nieformalnemu charakterowi. Koordynatorem ceremonii zaślubin jest osoba z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. To właśnie z nią należy skontaktować się po podjęciu decyzji o takim ślubie.
Ślub humanistyczny a prawo
Ślub humanistyczny jest wydarzeniem o charakterze społecznym i traktowany jest jako „ceremonia przejścia”. Może, aczkolwiek nie musi być poprzedzony ślubem w USC. Co do aspektu prawnego, to tego typu ślub nie jest uznawany w świetle polskiego prawa cywilnego i kościelnego. W wielu krajach zachodnich, stowarzyszenia i wspólnoty humanistyczne zabiegają o to, aby śluby humanistyczne pociągały za sobą skutki cywilnoprawne. Do tej pory udało się to wywalczyć m.in. w Stanach Zjednoczonych, Norwegii i Szkocji.
Ślub humanistyczny a ślub cywilny i kościelny
W przeciwieństwie do ślubów cywilnych i kościelnych, humanistyczne swoją uwagę skupiają na człowieku, relacjach ludzkich i międzyludzkich. Jeśli chodzi o samą ceremonię, to śluby humanistyczne są bardziej estetyczne, aniżeli np. cywilne. Bardzo często do ceremonii zaślubin włącza się muzykę, odczyty prozy lub poezji, a także wspólne zapalanie świec i inne rytuały.