Co po ślubie – mieszkanie?

Ślub to dla każdej Pary Młodej najpiękniejsze chwile w życiu. Gdy opadną emocje związane z tym ważnym dniem, przychodzi wreszcie czas na to, by pomyśleli nad przyszłością. A w szczególności nad miejscem, w którym przyjdzie im ją wspólnie spędzić. Najważniejsze, że razem… choć wcale nie mniej ważne – gdzie!

Mieszkać z jej lub jego rodzicami? A może jednak na swoim, bez teściów nad głową? Jeśli to drugie – to w wynajmowanym mieszkaniu czy we własnym „M? Wybór, wbrew pozorom, nie jest wcale tak prosty. Wicie wspólnego gniazdka to zadanie, które wymaga dokładnego zagłębienia się w temat i analizy obecnej sytuacji. Od czego zacząć?

Zastanówcie się wspólnie czego oczekujecie

Najważniejszym elementem, jaki warto uwzględnić przy poszukiwaniu idealnego mieszkania dla małżonków, powinny być wasze indywidualne potrzeby. W przypadku, gdy nie planujecie w najbliższych latach potomstwa, dobrym pomysłem może być mniejsze lokum o powierzchni do 50 mkw. Jeżeli zamierzacie powiększyć rodzinę, lepiej od razu poszukajcie mieszkania, w którym będziecie mogli urządzić pokój dziecka.

Jeżeli obecne finanse nie pozwalają wam na zakup własnego mieszkania, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z gościnności rodziców. Choćby w początkowym okresie małżeństwa, gdy ułatwi wam to zebranie niezbędnych środków i podjęcie decyzji o zakupie własnych czterech kątów bądź wybudowaniu domu.

Czy mieszkanie to dobry pomysł?

gdańsk nowe osiedle

Coraz więcej Polaków po ślubie decyduje się na zakup własnego mieszkania. Nie bez powodu – jak przekonują doradcy finansowi trudno o lepszą inwestycję posiadanego kapitału. Zakup mieszkania jest bowiem o wiele bardziej opłacalny niż inwestowanie w akcje lub obligacje oraz pomnażanie pieniędzy poprzez ich trzymanie na kontach oszczędnościowych.

Zakup własnego mieszkania to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy jako małżonkowie wynajmujecie lokal od innej osoby. Przeznaczone na ten cel co miesiąc środki równie dobrze mogą stanowić pokrycie raty kredytu. Po upływie lat, spłacicie mieszkanie lub w razie potrzeby – podnajmiecie je innym lokatorom, sami przenosząc się do czegoś większego.

Sprawdźcie czy jest możliwość dofinansowania

Osoby rozważające zakup mieszkania, mogły w ostatnich latach skorzystać z dofinansowania wkładu własnego z budżetu państwa w ramach programów „Mieszkanie dla młodych” (MdM) oraz Rodzina na Swoim. Oba z nich skierowany były do osób planujących inwestycję w lokal z rynku pierwotnego bądź wtórnego i starających się w tym celu o kredyt hipoteczny.

Niestety, realizacja obu programów dobiega końca. Ich miejsce zająć na Narodowy Program Mieszkaniowy, którego głównym zadaniem będzie wspieranie małżeństw w sytuacji, która nie pozwala im na samodzielny zakup mieszkania lub mieszkania po cenach rynkowych. Przed inwestycją w nieruchomość, warto więc zapoznać się z aktualnymi warunkami dofinansowania i kredytami dla młodych małżeństw.

nieruchomosci hossa

Dopasujcie oferty do swoich możliwości finansowych

Zostańmy jeszcze na chwilę w temacie możliwości finansowych. Przy wyborze własnego mieszkania to właśnie one odgrywają kluczową rolę. W końcu to poważna inwestycja, dla wielu Polaków najważniejsza w całym dorosłym życiu. Warto, by była odpowiednio przemyślana – z uwzględnieniem nie tylko obecnych zarobków, ale i ewentualnych wydatków.

Przede wszystkim zadbajcie o to, by zakup mieszkania na kredyt nie był dla was nadmiernym obciążeniem finansowym. Comiesięczna rata oddawana bankowi nie powinna pochłaniać większości wspólnego budżetu. Uchroni was to przed groźną spiralą zadłużenia i pozwoli radzić sobie z nieprzewidzianymi wydatkami.

Dobierzcie lokalizację do waszych wspólnych planów

Mieszkanie należy dopasować nie tylko do posiadanego kapitału. Równie ważna co cena mieszkania, jest również jego lokalizacja. Pamiętajcie, że to od niej zależy wasz codzienny komfort – podczas dojeżdżania do pracy, odprowadzania dzieci do przedszkola i szkoły czy też zakupów. Jeśli czasochłonny transport nie jest dla was problemem, możecie szukać tańszego, oddalonego od centrum lokum.

Kiedy jednak cenicie swój czas, lepiej rozglądajcie się za mieszkaniem w dogodnej lokalizacji – blisko centrum, w niewielkiej odległości od węzłów komunikacyjnych oraz z dobrym zapleczem handlowo-usługowym. Do dobrej lokalizacji warto niekiedy dopłacić, zwłaszcza, gdy szukamy mieszkania w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu czy innym dużym mieście.

Atrakcyjne mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji- Hossa Gdańsk

 

Planujecie wspólną przyszłość we własnych czterech kątach? Szukacie idealnego mieszkania dla młodego małżeństwa w Gdańsku? To spore wyzwanie, w którym pomoże wam bogata oferta sprawdzonego dewelopera – Hossa SA, który już od 25 lat realizuje projekty nieruchomości mieszkaniowych w najlepszych lokalizacjach Trójmiasta.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *