O ile zaręczyny potrafią być bardzo romantyczne, o tyle planowanie ślubu i wesela z romantycznością ma niewiele wspólnego. Na sentymenty i uczucia zazwyczaj nie ma tu miejsca. Najważniejsza jest chłodna kalkulacja i niekiedy twarde negocjacje finansowe. Najważniejszą kwestią w tym wszystkim jest zaplanowanie budżetu. Jeśli przez to przebrniemy, wszystko pójdzie już gładko jak po maśle. Jak prezentuje się budżet ślubny? Oczywiście trudno określić jeden konkretny budżet, bo w zależności od potrzeb, oczekiwań i wyobraźni przyszłych nowożeńców, jeden od drugiego może bardzo się różnić. Przyjrzyjmy się jednak jak to wygląda mniej więcej.
Wesele
Wesele to zazwyczaj największy wydatek. Jego cena końcowa uzależniona jest głównie od liczby zaproszonych gości, a także od miejsca i miasta, w jakim jest organizowane. Zazwyczaj płaci się od talerzyka. Powiedzmy, że talerzy kosztuje ok. 100zł. Przyjęcie na sto osób będzie już nas kosztowało 10 tysięcy złotych. Szacowana kwota jest minimalną, bo często suma za wszystkie talerzyki wynosi dwa razy tyle. Na dodatek bardzo często w cenę nie jest wliczany alkohol, tort weselny i oprawa muzyczna. Całość może wynieść nawet do 30 tysięcy złotych.
Filmowania i fotografowanie
Zazwyczaj 15% z całego budżetu wydajemy na filmowanie i fotografowanie uroczystości, a także dekoracje w kościele, dekoracje sali weselnej oraz oprawę muzyczną w kościele. Fotograf ślubny kosztuje najczęściej od 1500 do 3000zł. Zespół muzyczny = 2000-6000zł.
Kreacje ślubne
Bardzo dużo potrafią kosztować kreacje ślubne i wszystkie niezbędne akcesoria: buty, welon, mucha, biżuteria. Suknie ślubne potrafią kosztować 3-5 tysięcy złotych. No chyba, że zamiast tej tradycyjnej z salonu, zdecydujecie się na kreację z sieciówki, co jest ostatnio bardzo modne. Do tego należy dodać jeszcze około 150zł za welon, około 300zł za buty i około 200-300zł za biżuterię. Dobry garnitur dla pana młodego to koszt rzędu 1000-2000zł. Buty dla pana młodego = 400zł, koszula = ok.200zł. Do tego pasek, krawat, spinki do mankietów – kolejne 300-500zł. Na kreacje dla niej i dla niego należy przygotować około 6 tysięcy złotych.
Wynajęcie auta
Do ślubu i na wesele warto podjechać z fasonem. Wynajęcie zabytkowego auta to koszt rzędu 1200-4000zł. Za limuzynę trzeba zapłacić od 800 do 2000zł. Samochodów sportowy kosztuje zazwyczaj 1500-2500zł.
Podróż poślubna
Wyjazd na tzw. „miesiąc miodowy” to kolejny punkt w ślubnym budżecie. I tu także wszystko zależy od ambicji narzeczonych, a zwłaszcza czy wybiorą się w Polskę czy gdzieś za granicę. Warto celować w promocje. Wówczas zagraniczna wycieczka wyniesie od 3 do 5 tysięcy.