Wesele w stylu rustykalnym. O czym należy pamiętać?

wesele w stylu rustykalnym - przepięknie udekorowana drewniana wiata światełkami z zastawą w bieli
źródło: pinterest.com

W ostatnim czasie przeżywamy prawdziwy boom na wesela stylizowane. Im bardziej oryginalne, wymyślne i niebanalne, tym lepiej. Niebanalne na pewno jest wesele w stylu rustykalnym, będące ukłonem w stronę natury. Połączenie ekologii, wiejskości i folkloru zapewnia  niesamowite efekty. Wszędzie są kwiaty, panuje pełna swoboda, na stołach królują regionalne smakołyki, które wydała na świat matka natura… Nic dziwnego, że za granicą styl rustykalny już od dawna cieszy się ogromnym uznaniem, a teraz coraz śmielej wkracza także do Polski. Jeśli lubicie naturę i przyrodę, a jednocześnie męczy Was przepych, sztuczny luksus i nadmierna słodycz – wesele w stylu rustykalnym będzie dla Was strzałem w dziesiątkę (sprawdź).

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Styl rustykalny to nic innego jak nawiązanie do natury i hołd złożony naturze. Na porządku dziennym są tu elementy przywodzące na myśl wieś, lasy, łąki. Królują motywy roślinne, naturalne materiały, sznurki, drewno, juta, siano. Styl rustykalny to najbardziej naturalny, lekki i swobodny styl. Jest to styl daleki od znanego i popularnego weselnego blichtru.

wesele w stylu rustykalnym może odbyć się na świeżym powietrzu z pięknie udekorowanym różami łukiem
źródło: pinterest.com

Idealne miejsce na wesele rustykalne

Idealne wesele w stylu rustykalnym powinno odbyć się w stodole lub plenerze (na łące, polanie, w lesie). Dobrym wyborem będzie też wiejska karczma, ogród, winnica oraz stary sad. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby miejsce przyjęcia weselnego było jak najbliżej natury. Sala lub namiot, w którym będzie odbywać się przyjęcie, powinny być wyposażone w drewniane krzesła i stoły ozdobione wzorzystymi obrusami lub koronkowymi bieżnikami. Krzesła można udekorować świeżymi kwiatami lub wstążkami oraz kokardami z juty. Wspaniały klimat zapewnią rozwieszone girlandy oraz lampiony (zamiast klasycznych lamp).

wesele w stylu rustykalnym w stodole romantycznie udekorowanej lampionami i światełkami
źródło: pinterest.com
wesele w stylu rustykalnym - romantycznie udekorowane wejście do stodoły kwiatami i materiałem
źródło: pinterest.com
wesele w stylu rustykalnym to również przepiękne dekoracje np. lampiony podwieszone na linie na gałęzi i przybrane stroikami kwiatowymi
źródło: pinterest.com
wesele w stylu rustykalnym i dekoracje stołu w tym stylu - lampiony podwieszane i stół ustawiony na świeżym powietrzu udekorowany stroikami z kwiatów w kolorze różu i kremu
źródło: pinterest.com
wesele w stylu rustykalnym, drewniane skrzynki z kwiatami
źródło: pinterest.com

Natura przede wszystkim

Decydując się na wesele w stylu rustykalnym należy zadbać o odpowiednie dodatki. Sama sala to bowiem nie wszystko. Idealnym wyposażeniem sali weselnej będą drewniane skrzynie, palety, beczki. Dalej: mech, gałęzie, konary, szyszki, poroża, pióra, sezonowe owoce i warzywa. I oczywiście dużo kwiatów – najlepiej tych prosto z łąki. Fajnym pomysłem będą drewniane ławy, stoły z grubych bali i pieńki w roli stołeczków. Warto też postawić na szkło. Może i jest mniej eko, ale pozwoli wnieść harmonię i równowagę. Dobrze sprawdzą się różnego rodzaju wazony, buteleczki, a nawet i słoiki, które zastąpią klasyczne literatki i szklanki na napoje. Jeśli chodzi o kolorystykę przyjęcia, to powinna ona współgrać z odcieniami ziemi. Numerem jeden powinny być brązy, głębokie zielenie i szarości. Całość można smacznie dopełnić lub przełamać pastelami.

źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com

Rustykalne detale

Słoiczki, banie, drewniane skrzynie, kartonowe pudełka – inspiracji na rustykalne wyposażenie weselnej sali jest całe mnóstwo. Nie bójcie się tego, że sala weselna będzie wyglądała tak, jakby ktoś robił generalne porządki lub był w trakcie przeprowadzki. Bo o to właśnie chodzi. Ważne, żeby otrzymać efekt wiejskiej stodoły, w której chowa się różne skarby.

Słodki stół dla gości

Słodki stół uginający się przed rozmaitymi babeczkami, ciastami i ciasteczkami, to obowiązkowy element modnego wesela – również tego w stylu rustykalnym. Trzeba jednak pamiętać, aby taki stół współgrał z ogólnym klimatem przyjęcia. Stara balia z ocynkowanej blachy z powodzeniem spisze się w roli lodówki na wino i piwo. Z kolei wiązki słomy mogą służyć za lady do prezentowania słodkości.

wesele w stylu rustykalnym - plenerowy stół z dwóch beczek i deski a na min poczęstunek dla gości weselnych
źródło: pinterest.com
wesele w stylu rustykalnym - stół w plenerze w formie płyty ustawionej na trzech beczkach pod drzewem z podwieszonym pięknie udekorowanym żyrandolem
źródło: pinterest.com
wesele w stylu rustykalnym - motywem przewodnim drewno, wieś - tu patery z ciesteczkami i inne przysmaki ustawione na miniaturowych snopkach siana
źródło: pinterest.com

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *