Psychoterapia przed ślubem – warto czy nie?

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Coraz więcej par zamierzających wejść w związek małżeński, zamiast do księdza czy katechety, udaje się do psychologa. Nic w tym dziwnego. Stres i nerwy przedślubne powodują powstanie wielu wątpliwości, które warto skonsultować ze specjalistą. To właśnie tuż przed ślubem rodzi się najwięcej pytań typu: czy to ten właściwy, czy dobrze robię, a co jeśli poznam kogoś, w kim zakocham się bardziej? I tak dalej i tak dalej. Mimo, że otoczenie przekonuje nas, że to typowe wątpliwości i same miną, to jednak warto przegadać je z kimś, kto się na tym zna.

W dzisiejszych czasach wsparcie psychologa, podobnie jak profesjonalna psychoterapia par nie są niczym niezwykłym. Nie stanowią żadnej fanaberii czy kaprysu. Wręcz przeciwnie – są jedynym słusznym rozwiązaniem w momencie, kiedy w głowach rodzą się pytania i niejasności. Pamiętajcie – zawsze lepiej wcześniej wyjaśnić pewne rzeczy, niż później ponosić ich konsekwencje. Kilka spotkań z psychologiem czy psychoterapeutą pozwoli wam sprawdzić i przekonać się w 100% czy faktycznie do sobie pasujecie.

Co daje nam psychoterapia par?

W trakcie spotkań prowadzona jest merytoryczna dyskusja oparta na szczerości i wzajemnym szacunku. Poprzez zapewnienie odpowiednich warunków do prowadzenia rozmowy i wsparcie okazywane każdej ze stron, psychoterapeuta pomaga klientom wyrazić swoje emocje, myśli i przekonania oraz zrozumieć przeżycia i uczucia drugiej strony.

Podczas psychoterapii, razem ze specjalistą staramy się odnaleźć przyczynę wątpliwości, ewentualnie – zaistniałego konfliktu, bo taki też może się pojawić przed ślubem. Najczęściej okazuje się, że zwrotnym punktem terapii jest odkrycie własnych zniekształconych przekonań dotyczących zarówno siebie, jak i partnera. Psychoterapia par rozwiązuje, a przynajmniej pomaga rozwiązać problemy. Poprawia też relacje pomiędzy dwiema bliskimi sobie osobami. Pomaga zapobiec różnym nieprzyjemny sytuacjom. Bardzo często podenerwowani i zestresowani przed ślubem, nie potrafimy dogadać się ze sobą, a taka rozmowa w obecności psychologa pomaga znaleźć wspólny język.

Tak więc na pytanie – warto czy nie warto udać się na psychoterapię przed ślubem, odpowiadam WARTO! Zawsze lepiej jest zapobiegać, aniżeli później leczyć…

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *