Psychoterapia przed ślubem – warto czy nie?

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Coraz więcej par zamierzających wejść w związek małżeński, zamiast do księdza czy katechety, udaje się do psychologa. Nic w tym dziwnego. Stres i nerwy przedślubne powodują powstanie wielu wątpliwości, które warto skonsultować ze specjalistą. To właśnie tuż przed ślubem rodzi się najwięcej pytań typu: czy to ten właściwy, czy dobrze robię, a co jeśli poznam kogoś, w kim zakocham się bardziej? I tak dalej i tak dalej. Mimo, że otoczenie przekonuje nas, że to typowe wątpliwości i same miną, to jednak warto przegadać je z kimś, kto się na tym zna.

W dzisiejszych czasach wsparcie psychologa, podobnie jak profesjonalna psychoterapia par nie są niczym niezwykłym. Nie stanowią żadnej fanaberii czy kaprysu. Wręcz przeciwnie – są jedynym słusznym rozwiązaniem w momencie, kiedy w głowach rodzą się pytania i niejasności. Pamiętajcie – zawsze lepiej wcześniej wyjaśnić pewne rzeczy, niż później ponosić ich konsekwencje. Kilka spotkań z psychologiem czy psychoterapeutą pozwoli wam sprawdzić i przekonać się w 100% czy faktycznie do sobie pasujecie.

Co daje nam psychoterapia par?

W trakcie spotkań prowadzona jest merytoryczna dyskusja oparta na szczerości i wzajemnym szacunku. Poprzez zapewnienie odpowiednich warunków do prowadzenia rozmowy i wsparcie okazywane każdej ze stron, psychoterapeuta pomaga klientom wyrazić swoje emocje, myśli i przekonania oraz zrozumieć przeżycia i uczucia drugiej strony.

Podczas psychoterapii, razem ze specjalistą staramy się odnaleźć przyczynę wątpliwości, ewentualnie – zaistniałego konfliktu, bo taki też może się pojawić przed ślubem. Najczęściej okazuje się, że zwrotnym punktem terapii jest odkrycie własnych zniekształconych przekonań dotyczących zarówno siebie, jak i partnera. Psychoterapia par rozwiązuje, a przynajmniej pomaga rozwiązać problemy. Poprawia też relacje pomiędzy dwiema bliskimi sobie osobami. Pomaga zapobiec różnym nieprzyjemny sytuacjom. Bardzo często podenerwowani i zestresowani przed ślubem, nie potrafimy dogadać się ze sobą, a taka rozmowa w obecności psychologa pomaga znaleźć wspólny język.

Tak więc na pytanie – warto czy nie warto udać się na psychoterapię przed ślubem, odpowiadam WARTO! Zawsze lepiej jest zapobiegać, aniżeli później leczyć…

 

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *